obraz

Forum Betania » Forum Betania » Boże Ciało zrywanie brzozek

Forum Betania · Boże Ciało zrywanie brzozek 3 tyg. temu

Witajcie, Co właściwie oznacza zrywanie gałązek podczas procesji? Czy to zgodne z Kościołem wierzyć w te ludowe przesądy że brzozka ma "moc" odpedzania złych duchów czy zapewnić urodzaj na polu? Przecież chrzescijanie nie powinni wierzyć w te pogańskie przesądy a jednak każdy zrywa te gałązki podczas procesji. Czy jest jakiś inny powód dlaczego to robią? Czy Wy zrywacie je z ołtarzy na procesji Bożego Ciała?
3 tyg. temu
Oczywiście, że nie..! Przesąd to grzech przeciw I przykazaniu z dekalogu 10 przykazań. Wiara w moc "czegoś" to wiara w innego boga czyli bozka. Prawdę mówiac ja pierwszy raz słysze o takim zwyczaju...Trzeba ludzmi wstrzasnąć, a najlepiej radziłabym porozmawiać o tym z księdzem i poprosić go by na ambonie ludzi uświadomił.
Podoba się : niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
3 tyg. temu
śmiesznie to wygląda jak starsze babcie demolują ołtarze, jednego roku ks. biskup ledwo co zdążył zejść i starsze panie zaatakowały i zaczęły łamać brzózki, też nigdy nie wiedziałem po co im one są. Jeżeli traktują jako amulet to jest to grzech.
Podoba się : niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
3 tyg. temu
ale usłyszałam, że to brzózki pobogosłąwione....jeśli więc ktoś bierze pobłogosławioną brzózkę dodomu i traktuje ją jak dobre Boże zioło to jest OK, ale nie wolno takiej brzózce mocy przypisywać..
Podoba się : niezalogowany użytkownik, Maria M, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
3 tyg. temu
Ja przyznaję się, że każdego roku zrywam gałązkę brzózki i przyozdabiam nią święty obraz w domu, ale traktuję tę praktykę, jak ludowy zwyczaj, element tradycji.
3 tyg. temu
to tak można znalazłem taki artykuł na ten temat : "Wierzono, że te gałązki mają właściwości ochronne. Zatykano je w domach za świętymi obrazami lub za framugami drzwi. Kiedyś miały chronić ludzi przed piorunami (...). Suplikacja: "Od powietrza, wody, ognia i wojny..." - to poszukiwanie wsparcia u Boga, natomiast przy gałązkach brzozowych splatają się wątki religijne z pogańskimi. Wiara w Opatrzność Bożą miesza się z przedchrześcijańskimi wierzeniami w dobroczynne działanie wiecznie zielonych gałęzi. Swoją moc mają zawdzięczać temu, że były w pobliżu ołtarzy. W oktawie Bożego Ciała święciło się także wianki z ziół. Przechowywano je później przez cały rok i wierzono, że mają dużą moc. Robiono z nich napary na przeróżne dolegliwości. Zioła wkładano konającym pod poduszkę, aby im ulżyć i dopomóc duszy w szybszym przejściu w zaświaty. Tu również religia łączyła się z elementami magicznymi (...). Brzozowe gałązki na wsiach miały również znaczenie magii wegetatywnej. Zatykano je w narożnikach pól, układano w stajniach i oborach. W niektórych regionach, na polach dworskich, zakopywano kartki z fragmentami czterech ewangelii czytanych podczas procesji Bożego Ciała. Wierzono, że Słowo Boże będzie strzegło upraw i spowoduje urodzaj"
Podoba się : niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
3 tyg. temu
Ja jeszcze znalazłam informację, że poświęcone gałązki rzekomo płoszyły czarownice i niweczyły ich praktyki. A propos wianków - kiedyś pozostawiano wianki w kościele przez osiem dni, aby nabrały świętej mocy. Wieszano je nad drzwiami wejściowymi, w sieni i w izbie, aby chroniły dom przed nieszczęściami i urokami. Na Pomorzu kładziono wianek w zagony, mówiąc: "Na Boże Ciało, słowo nam się chlebem stało, więc w oktawę puść obawę, nie tknij zboża ni kapusty, bo znajdziesz liść pusty!". I jeszcze jedna ciekawostka: Wierzono także,że ksiądz prowadzący procesję może rozpoznać w tłumie czarownicę, jeśli w trakcie błogosławieństwa wiernych, spojrzy na tłum przez monstrancję z hostią. Ponoć wiedźmy wyróżniały się tym, że nosiły na głowach skopki na mleko, których inni nie widzieli.
Podoba się : niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
3 tyg. temu
"Ponoć wiedźmy wyróżniały się tym, że nosiły na głowach skopki na mleko, których inni nie widzieli." - nadaje się na scenkę horroru. Aż mnie ciarki przeszły, brrrr obraz
Podoba się : niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
3 tyg. temu
xD W sumie nie wiadomo, co w tych skopkach niosły... O.o
3 tyg. temu
Jak to się stało, że ja już tyle lat chodze do Kościoła (a mam swoje lata) a do tej pory nic nie wiedziałam o brzózkach.. Może te zwyczaj w wiejskich Kościółkach bardziej jest praktykowany ? ALe ciarki przechodzą jak się czyta o tych czarownicach obraz
Podoba się : niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
3 tyg. temu
a nie chodzi czasem o to by gałązkami "przetrzepać pupę" niegrzecznym dzieciom ? obraz
3 tyg. temu
Dzień dobry. Zasadniczo to nie mam zwyczaju brać udziału w forach dyskusyjnych nietechnologicznych ale tym razem bedzie wyjątek. Na początek żeby była jasność jestem wierzący i praktykujący. Jednak kiedy czytam o tym że zrywanie gałązek to pogańskie gusła to po prostu mnie skręca. Nim taką dyskusję rozpoczniecie sprawdźcie może czemu święta Chrześcijan są praktycznie w tych samych okresach co pogańskie. Żeby nie być gołosłownym: 1/. Wiosenna równonoc/święto bogini Ostara czyli chrześcijańska Wielkanoc 2/. Święto Yule/chrześcijańskie święto Bożego Narodzenia. To tylko takie dwa przykłady flagowe. Symbolika która dotyczy tych świąt czyli Jaja, sól, pisklę czy pieczenie ciast w przypadku Wielkanocy czy tez siano kładzione pod obrusem oraz kolędy w Boże Narodzenie to wszystko wyrosło od korzeni pogaństwa. Brzoza była w czasach przed chrześcijańskich uważana za szczęśliwe drzewo chroniące przed piorunami oraz złem wszelakim. Proponuje Wam przyjrzyjcie się kalendarzowi świat pogańskich i porównajcie go z kalendarzem świat Chrześcijanskich. Każde nasze święto kościelne ma swój odpowiednik w gusłach pogan. I teraz najlepsze. Powód. Powód jest banalny i to wiedzieli i rozumieli misjonarze którzy szli między pogan. Powodem jest fakt że ludy od Odry na wschód były silnie związane z przyroda i jedynym sposobem żeby doszło do chrystianizacji było pokazanie że wiara w Jedynego jest znacznie lepsza i że On kocha wszystkie swoje dzieci oraz daje dokładnie to samo co bożki a nawet więcej niż one. Misjonarze w swojej natchnionej przez Niego mądrości powplatali wiarę krzewioną w taki sposób w gusła aby szara ludność "kupiła" ten temat. Proste wyjaśnienie a jakie oczywiste i po co szukać nie wiadomo jakich ukrytych przekazów. Zacznijcie od historii a potem przejdźcie do teraźniejszości i przyszłości. I napisała to osoba która ma bardzo dobre powody żeby Jemu wierzyć.
3 tyg. temu
do Janeczki: to w Niedzielę Palmową przetrzepuje się skórę poświęconymi baziami obraz obraz
3 tyg. temu
aaa byłam blisko, ale tak bazie masowały skórkę obraz
Podoba się : niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
2 tyg. temu
Pochodzę z małego miasta na śląsku, ale nie ze wsi i od zawsze pamiętam zabieranie gałązek. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam.
do góry ↑

Dodaj odpowiedź

załącz pliki »