obraz

Forum Betania » Forum Betania » Czas przedmałżeński

Forum Betania · Czas przedmałżeński 2 m-ce temu

Chciałem Was zaprosić do wspólnego zastanowienia się, rozważenia i wymiany myśli na temat czasu przedmałżeńskiego. Chodzi o ten czas i relacje oraz sposób tych relacji, które mają miejsce gdy spotykają się potencjalni kandydaci na małżonków. Powszechnie przyjęło się, że to tzw. chodzenie ze sobą, a jeszcze wcześniej spotkania zapoznawcze, co często nazywane jest randkami. Sporo chyba osób szybko myśli, że ma jakieś szczególne prawa, co do tej osoby, z którą jest w związku. I zrozumiałe jest, że te początki, poznawanie się mają swoją specyfikę. Ale gdy się dobrze przyjrzeć, zasadniczo te relacje bazują na tym, że dopóki nie będzie ślubu, nie wiadomo czy będą dla siebie małżonkami, czy dla kogoś innego. Chciałbym, żebyśmy w tym wątku przyjrzeli się temu trochę na nowo z punktu widzenia katolika, chrześcijanina, by zobaczyć, czy za bardzo nie idziemy, za tym co mówi na ten temat świat, wcale nawet za bardzo nie wnikając w to, jakby Bóg chciał by te relacje, spotkania wyglądały. Bóg, który - tego, jako katolicy nie możemy zapomnieć - jest wielkim miłośnikiem czystości, a także jest sprawiedliwością, która polega na tym, że daje się każdemu to, co się komuś należy. W tym duchu, chciałbym zaprosić Was do wspólnej badawczo-poznawczej wędrówki na ten temat. I chciałbym, żebyśmy nie skupiali się tylko na tym co jest złe i błędne, ale na tym szczególnie także, jak to miałoby wyglądać by było dobre, piękne, fajne, ale zgodne z Boży Planem. Czekam na Wasze wypowiedzi. obraz
2 m-ce temu
Jest to czas trudny bo pełen odpowiedzialności, a droga katolika jest zupełnie przeciwna do tej którą proponuje świat. " Kładę przed Tobą błogosławieństwo i przekleństwo" wybrać zycie warto bo czystość jest błogosławieństwem na życie małzonków. Słyszałem, że kto wytrwa w czytości przed slubem, ten ma szczególną łaskę od Boga na całe zycie małżeńskie.
Podoba się : niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
2 m-ce temu
Dziękuję Darku za Twoją wypowiedź. Zgadzam się z Tobą, że warto wybrać czystość. Myślę, że za równo ze względów nadprzyrodzonych, jak i nawet tylko ludzkich. Ale myślę też, że Bóg może nie tylko dać szczególne łaski za wytrwanie w czystości, ale może i dawać szczególne łaski już w czasie przedmałżeńskim, tym, którzy mocno chcą wytrwać w czystości w tym czasie i przeżyć to tak, by podobało się Bogu i było czymś pięknym, pożytecznym, dobrze wykonanym dziełem, zadaniem. Etapem życia przebytym we wspaniałym stylu. Ludzie skupiają się chyba za często na przyjemności płynącej z bliskości cielesnej, a mało albo wcale nie patrząc na dobro i możliwości, jakie daje ten etap dla dobra duchowego, dla dobra, jakie mogą pozyskać dla charakteru, osobowości, umysłu, duszy swoich i tej drugiej osoby. Skupianie się głównie na bliskości cielesnej zaniża loty i powoduje, że grzęźniemy. Ale tak być nie musi. Każdy ma wybór. Można latać wysoko, albo przynajmniej chodzić po pięknych terenach, ale i można po terenach mniej lub bardziej błotnistych, bagiennych.
Podoba się : niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
2 m-ce temu
ja ze swojej strony mogę powiedzieć to, że czystość przedmałżeńską powonno zachować do ślubu, żeby noc poślubna była piękna i oddanie się drugiej osobie było prezentem na całe życie.
Podoba się : Mateusz, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
2 m-ce temu
Dziękuję Aniu za Twój głos w tej sprawie. Zawsze bardzo cieszy, gdy słyszy się, że są jeszcze tacy ludzie na świecie, dla których czystość przedmałżeńska ma wartość.
Podoba się : Anna Murzańska, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
2 m-ce temu
spoko nie ma sprawy obraz Jakbyś chciał pogadać ze mną na PRIV, o wszystkim i o niczym, to śmiało jeśli chcesz możesz napisać do mnie obraz Pozdrawiam
Podoba się : niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
2 m-ce temu
Piekna noc poslubna... to mit obraz . Oczywiscie nie zmienia to faktu ze sam dar w postaci czystosci jest wartoscia sama w sobie.
Podoba się : niezalogowany użytkownik, Sylwia Sylwia, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
2 m-ce temu
Dlaczego Piotrze myślisz, że to mit?
Podoba się : niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,

Konto anonimowe

2 m-ce temu
Wcale nie mit bo są ludzie którzy czystość zachowują do ślubu
Podoba się : niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
2 m-ce temu
Jestem tego samego zdania co Anna. Najsmutniejsze jest nie to, że we współczesnym społeczeństwie takie podejście jest niepopularne, ale to że nawet ludzie uznający się za wierzących często nie potrafią zachować czystości przed ślubem.
Podoba się : Maciej Czerwiński, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
2 m-ce temu
Mateusz Jestem tego samego zdania co Anna. Najsmutniejsze jest nie to, że we współczesnym społeczeństwie takie podejście jest niepopularne, ale to że nawet ludzie uznający się za wierzących często nie potrafią zachować czystości przed ślubem. *** No właśnie obraz bardzo to smutne
2 m-ce temu
Ja wiem tylko jedno. Jak człowiek się zakocha to by zachować czystość trzeba spieszyć się ze ślubem obraz
2 m-ce temu
Ppaulino obraz pisalem ze piekna noc poslubna to mit...a nie czystosc...
Podoba się : Sylwia Sylwia, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
2 m-ce temu
Darek obraz swieta prawda.
Podoba się : Darek Piołun, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,

Konto anonimowe

2 m-ce temu
Ale jak zachowuje się czystość do ślubu to noc poślubna jest piękna a nie mitem
Podoba się : niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
2 m-ce temu
nie wiem dlaczego ludzie zawsze mają taki problem z zachowaniem czystości do ślubu, tak jakbyśmy byli jakimiś zwierzętami, kierowanymi przez żądze tylko, co do nocy poślubnej, to wam powiem z doświadczenia, że po weselu nie ma na nic siły i pierwsza noc poślubna to jest sporo czasu po ceremonii zaślubin obraz
Podoba się : Mateusz, , niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
2 m-ce temu
Boże przykazania zobowiązowują do zachowania czystości i nie ma dyskusji. Większą tragedią dla człowieka jest utrata łączności z Bogiem i Łaski Uświęcającej, niż doczesne przyjemności. Jedyną drogą jest wyrzeczenie się samego siebie, pragnień ciała i jego żądz. "Jeśli zatem Twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia [wiecznego], niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony." (Mk 9,43) Jeżeli ktoś kwestionuje tą prawdę, to niech się nie łudzi, że jest katolikiem.
Podoba się : niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik, niezalogowany użytkownik,
do góry ↑

Dodaj odpowiedź

załącz pliki »